Жребчево

Село Жребчево, което до 1906 носи името Атларе, се намирало в красива местност и било разположено на брега на река Тунджа и на север от град Нова Загора. Преди да започнат проучвателните дейности за изграждането на язовир “Жребчево”, населението растяло и стигало 750 души, но поради бъдещите планове за потапяне, започнало да намалява, в последствие изселено, а през 1965 било официално заличено.

Жителите му се заселват в цялата страна, като голяма част от тях заживяват в близките села Асеновец и Кортен, както и в Нова Загора. Както в останалите случаи на изселници от потопени села, жителите имали право да създадат нови домове в различни населени места в страната с изключение на София.

От фотографиите в колажа, може да видите как е изглеждал районът, където е било разположено селото. Вижда се и мостът в село Жребчево, построен през 1949, за да улеснява преминаването на жителите към Нова Загора и земеделските земи от другата страна на реката. Мостът е бил и предпочитано място за снимки от младежите.

За съжаление в днешно време не са останали никакви знаци от селото, всичко е потопено. Споменът продължава да живее в жребчевци и техните потомци, които всяка година на 1 май се събират в местността "Комлука", за да съпреживеят още веднъж живота в бившето село.

Благодарение на книгите “Историята на село Жребчево” на Иван Кузманов и “Атларе - Жребчево. Живата история на нашето потопено село” на Мими и Петър Цоневи, както и дългогодишния труд (www.atlare.com) на местния краевед Мими Цонева, можем да научим повече за бита, обичаите и историите свързани със селото и неговото население.

Колажите са създадени с визуални материали от книгата “История на село Жребчево” на Иван Данев Кузманов, както и такива предоставени от Мими Цонева, на която благодарим за съдействието в предоставяне на снимки и споделяне на любопитни факти от историята на селото.

Източници:

“История на село Жребчево”, Иван Данев Кузманов, 1998

“Вдъхновението Жребчево : 50 години язовир Жребчево, Напоителни системи”, София, 2019

"Атларе - Жребчево - Живата История на едно потопено село", Мими Цонева

Previous
Previous

Долно Паничерево

Next
Next

Запалня