Язовир Искър

Язовир “Искър” е най-големият в страната, с обем от 673 млн. м3 и е разположен между градовете София и Самоков по устието на река Искър. Подготвителните работи за строежа му започват още през 1949, а на 6 септември 1954 е официално открит. Планирано е да носи името “Пасарел”, но с държавен указ от 17 декември 1949 е преименуван на „Гигант язовир Сталин“, по случай 70-годишния юбилей на Йосиф Сталин.

На дъното на язовира остават трите села – Калково, Шишманово и Горни Пасарел. Техните жители са изселени в София, Самоков, Карнобат, Ихтиман, Сунгурларе и Елин Пелин. Идеята за построяването на язовир се появява още от началото на XIX век, но по това време не е имало достатъчно ресурси за компенсиране на жителите, които следвало да бъдат изселени.

От 1962 носи познатото ни и до днес име “Искър”. В момента водите му се използват за енергодобив, напояване, питейно и промишлено водоснабдяване. Хидровъзелът “Искър” е един от най-сложните и обемни хидротехнически съоръжения у нас, което осигурява водоснабдяването на столицата и околните селища.

Огромна роля в проучването, проектирането и изграждането на днешния язовир „Искър“ играе инж. Иван Иванов, бивш кмет на София (в периода 1934 - 1944), осъден от Народния съд.

През 1933 Рилският водопровод е тържествено открит след години на проучване на маршрута, възможностите за изграждане на водопровод, доставящ питейна вода до София от река Искър и период на строеж, под вещото ръководството на инж. Иван Иванов. Именно поради неговия принос за разрешаването на проблема с недостига на питейна вода, през 1934 е назначен за кмет на София.

Инж. Иванов (1891 - 1965) е роден в Сливен и завършва хидроинженерно строителство в техническия университет в Мюнхен. “Златното десетилетие на София” - така се определя периода на управлението му. По това време се павират много от столичните улици, подобрява се транспортната инфраструктура, построени са едни от емблематичните сгради на София - БНБ, Съдебната палата, Телефонната палата.

Но каква е връзката между някогашния кмет на София и язовир Искър? Непосредствено след Деветосептемврийския преврат инж. Иванов е арестуван и е осъден на смърт от Народният съд. Година по-късно, по нареждане на Георги Димитров, присъдата е отменена поради нуждата от квалифициран и опитен хидроинженер, който да ръководи строежа на язовира. Така през 1947 му е възложено ръководството на комисия за проучване, проектиране и построяване на язовир „Искър“. Но по политически причини, дори не е поканен на тържественото откриване и неговото име и принос не се споменава в пресата по онова време.

Селата Горни Пасарел, Шишманово и Калково, намиращи се на дъното на язовир “Искър”, са едни от малкото проучени преди тяхното заличаване. По държавна поръчка българския етнограф и фолклорист Христо Вакарелски (1896 - 1979) прави цялостно проучване на трите села, преди тяхното изселване през 1953. Чрез теренни бележки, интервюта, записки, снимки и чертежи, Вакарелски представя селищата, техния бит, традиции, обичаи, начин на живот, занаяти, облекло, както и основните родове.

Христо Вакарелски е един от значимите личности, които допринасят за развитието на българската етнография. През 1974 е публикуван на български език големият му обобщаващ труд „Етнография на България“ – плод на петдесетгодишна научноизследователска работа. Преди това книгата е издадена на полски и немски език.

Използваните снимки са от Централния държавен архив и показват моменти от теренните проучвания на Христо Вакарелски в различни части на страната.

"Подводното минало на яз. Искър” е мултидисциплинарно независимо авторско издание, част от проекта “Изгубени под водата”. То представя историите от вече несъществуващи села Шишманово, Калково и Горни Пасарел, намиращи се на дъното на най-големия язовир в страната, язовир “Искър”. Изданието играе ролята на галерия, в която се дава гласност на тези неразказани истории чрез архивни фотографии, карти, статии от пресата, текстово съдържание, колажи, звукова среда.

Кликнете върху изображението, за да разгледате, цялото издание.

Източници:

Вестник “Работническо дело”, 1954

“Водопровод “Рила - София””, инж. Иван Иванов, I част (1926), II част (1931)

“Напоителни системи”, Славе Григоров, Митре Стаменов, 1963

“Потопените села : Шишманово, Калково, Горни Пасарел”, Георги Захов, 2017

Cписание “Наука”, “Инж. Иван Иванов - талантливият строител и кмет на София”, Я. Иванов, 6/2017, 33 - 38

Списание “София”, 1953

“Хидровъзел Сталин”, Надя Узунова, 1956

Централен държавен архив, Фонд 2072К / / Инвентарен опис 1, / / Архивна единица 310

Централен държавен архив, Фонд 2072К / / Инвентарен опис 1, / / Архивна единица 33

“Язовир Искър”, Велчо Велчев, 2007

Previous
Previous

яз. Огоста

Next
Next

яз. Жребчево