Язовир Жребчево

Язовир “Жребчево” е петият по обем (400 млн. м³) и четвъртият по големина (25 км2) в България. Може би повечето от вас, щом чуят името му, се сещат за потопената църква „Св. Иван Рилски“, разположена на територията на бившето село Запалня, която в днешно време е любимо място на фотографи и туристи.

Всъщност в чашата на язовира остават още две села - Долно Паничерево и Жребчево, от което идва и името му. Проучванията за изграждането на язовир, използвайки водите на река Тунджа, започват още в началото на 50-те години, а с указ от 1965, трите села биват заличени от географската карта на България.

На 27 април 1969 язовир “Жребчево” е официално открит, а само няколко години след това, през 1972, язовирът е изпуснат и жителите на селата могли отново да се разходят сред останките от някогашните им домове. За тази интересна случка научаваме от местния краевед Мими Цонева в сайта й, посветен на село Атларе (село Жребчево).

Днес водата от язовира се използва за напояване на селскостопанска земя, производство на електроенергия, както и е предпочитано място за риболов. Счита се, че язовирът може да напоява 1 000 000 дка земя на територията на областите Сливен и Ямбол.

Източници:

Личен архив @podvodata

“Вдъхновението Жребчево : 50 години язовир Жребчево, Напоителни системи”, София, 2019

“Напоителни системи”, Славе Григоров, Митре Стаменов, 1963

в-к “Отечествен фронт”, 1969

Централен държавен архив, Фонд 89, Инвентарен опис 1 / / Архивна единица 365

Централен държавен архив, Фонд В6, Инвентарен опис 32 / / Архивна единица 98

Previous
Previous

яз. Искър